Hangar9 Sundowner

Home Forumi RC Avioni RC avioni Elektro Hangar9 Sundowner

Gledanje 1 članaka - 1 do 7 (od 7 ukupno)
  • Autor
    Članci
    RCbandit
    Učesnik

U flotu mi je preleteo model Sundowner, od dobro poznatog proizvođača Hangar9

Razmah krila: 1600mm
    Dužina trupa: 1204mm
    Poletna težina: 2.70-3.20 kg, u zavisnosti da li ga letite sa elektro ili sa SUS motorom

Ovaj moj je stigao kao polovan, sa vidljivim znacima korišćenja

IMG_5540.jpg

Motor je na njemu što se dobije i u kitu, Evolution 61, kapotaža nije bilo na modelu

IMG_5541.jpg

Vidi se da je pao jer iza „firewall“-a je nešto rađeno, ni boja folije nije isti

IMG_5542.jpg

Stajni trap je u redu, i visina je idealna

IMG_5543.jpg

Da je popravka gadno urađena, primećuje se na više tačaka

IMG_5544.jpg

Čak ni koren krila ne nalegne na trup kako treba

IMG_5545.jpg

Ja tako ne bih smeo da poletim model  (___)

Kod repnih površina sam se tek iznenadio. Ovakvo rešenje osiguranja šarkica prvi put vidim za ovih osam godina što sam u RC priči, modelarstvu

IMG_5546.jpg

Em ružno, em… ah…  (:sok:)
    Kabina ne nalegne redovno na trup, što isto pokazuje da nešto nije dobro i pedantno odrađeno

IMG_5547.jpg

Na krilima isto ima oštećenja. Sa obe strane, pri krajevima je oštećena napadna ivica

IMG_5555.jpg

Iza izlazne ivice, kod desnog krila, na trupu je isto nešto rađeno

IMG_5551.jpg

Šarke elerona su isto osigurani, naravno, kao i na repnim površinama

IMG_5552.jpg

Vratanca servoa su relativno dobro isečeni, mada i tu ima potrebe za malim korekcijama

IMG_5554.jpg

To bi bilo to, ukratko o stanju modela. Inače u zamenu sam dao dva modela od EPO pene, F4F Wildcat-a i Archer-a. U svakom slučaju, isplatila mi se zamena, ali evo u nastavku piše i razloga, zašto…

RCbandit
    Učesnik

Uz ovaj model, koji jeste u letnom stanju, ako nekome ne smetaju ti stvari što sam iznad naveo, dobio sam nov trup sa svim repnim površinama i kapotažom

IMG_5558.jpg

Kad sam krilo prebacio na nov trup, sve je izgledalo dosta bolje

IMG_5559.jpg

Kapotaž je vrlo markantnog izgleda, produžen je skroz do napadnih ivica krila

IMG_5560.jpg IMG_5563.jpg

Trup je zaobljen, poklopac kabine ja mali, model je pravi sportista

IMG_5561.jpg IMG_5562.jpg

Sve u svemu, još uvek mislim da nisam pogrešio sa ovom trgovinom. Sad ostaje da se reše oštećenja na krilima, da ugradim elektromotor i servoe u nov trup…

RCbandit
    Učesnik

Za nastavak radova na modelu čekalo se ne malo, tačno dve godine. Kako ste mogli čitati na početku teme, u nov trup prebacujem servoe, model dobije elektro motor a krila sredimo da bude po našem ukusu. Doduše, ima tu i ponekih oštećenja, što nije poslić od sat vremena…

sun

U prvom koraku ulepio sam horizontalni stabilizator

sun

Zatim pažljivo treba da se izmeri odstojanje u raznim pravcima da bi stabilizator bio nacentriran na trup tek posle da se zalepi i da se fiksira

sun

Dok se ne stegne lepak, ne sme trup da se dira. Sličan je postupak i kod vertikalnog stabilizatora

sun

Nakon fiksiranja papirnatih šarkica namontirao sam i kormile visine i pravca, kao i repni točak

sun

Namerno nisam koristio fabričku varijantu jer taj se fiksira i kormilo pravca, a ja imam običaj da rasteretim kormilo i fiksiram ga sa donje strane trupa. Ovako ne mo žeda se isčupa prilikom grubljeg sletenja. Visina taman odgovara

sun

RCbandit
    Učesnik

Na oba krila bilo sitnih oštećenja i nisam hteo ovako da ostavim

sun

sun

Na oba krila je propuklo plank i oštećena bila napadna ivica

sun

Nakon dopune polomljenih rebara mogao sam ga plankiram i da doteram spojeve plankova

sun

sun

Kao što ste mogli čitati u drugim temama, povremeno volim da sastavim model, da ga gledam malo u komadu

sun

Verujte mi, to daje dodatne motivacije

RCbandit
    Učesnik

U zadnje vreme Erika rešava presvlačenje modela. Tako je i u ovom slučaju

sun

Nakon završetka presvlačenja

sun

model je dobio svoje oznake, broj i naš logo kojeg je sekao Velemir u Novom Bečeju

sun

sun

Sad ostaje da stigne motor i da ugradim svu elektroniku

RCbandit
    Učesnik

Nakon par nedelja čekanja za isporuku motora mogao sam da vidim kakvu konzolu treba da napravimo da bih mogao da ga namontiram na model

s50

Kolega Đerđ mi izašao u susret i napravio je ove cevaste distancere. Odlično ga odradio

s50

Nakon ugradnje servoa, servo linkova, esc-a, izbalansirao sam elisu

s50

Na kraju dana proverio sam i težište. Sa pomeranjem položaja baterije uspeo sam da ga namestim bez dodatka olova

s50

Namestio sam otklone, i još jednom sam proverio šrafiće, spojeve. Poletna težina modela od 2830 g. me je prijatno iznenadio

s50

Model je definitivno spreman za test let

s50

• Ovaj odgovor je promenjen 2 months ranije od strane  RCbandit.
    RCbandit
    Učesnik

Pošto smo dana 28.07.2019. rano jutro imali neke obaveze u Novom Sadu, i imao sam mesta za jedan model, ubacio sam Sundowner. Za danas popodne je prognoza loša, a ja sam već bio čak i malo nestrpljiv u vezi prvog leta modela. Ako kažem rano jutro, to znači da u 6:35 je model već bio sastavljen spreman za prvi let

s50

Kad je model stigao do mene, nisam se puno oklevao da li da bude na glow motor ili na elektro. Dobio je motor G46, po preporuci proizvođača, progonjen sa 5S LiPo baterijom.

s50

Kao što tu uvek bude, meni nikad nije sve jedno kad model polećem prvi put, iako je težište i sve ostalo namešteno po uputstvu.

s50

s50

Sa ponašanjem modela sam više nego zadovoljan. Poletanje, letenje i sletanje kao po šinama bez ikakvih iznenadnih događaja

s50

Šteta što sam imao kod sebe samo jednu bateriju

s50

Gledanje 1 članaka - 1 do 7 (od 7 ukupno)
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.